Today we're sitting quiet as a mouse in our office. Cats are closed in the bathroom, I suppose they hate us sooo much and it will be difficult work to make they forgive us this affront. Fika is happy – she's spending few next day with his beloved aunt Ewa, (perhaps) sleeping in the bed ;-) You can ask why we're doing thinhs like this us and our pets. Today our kitchen plays main role in movie. No, I'm joking, it's rather "the background" in some kind of tv-cooking show. But it's something funny, I like it :-)And for the nice weekend nice book. "Baśń o królu Dardanelu" – wrote and illustrated by Janusz Stanny. Re-print published by Wytwórnia.
---------------------------------------------------
Dziś siedzimy cichutko jak myszki w naszej pracowni. Koty zamknięte w górnej łazience, widzę w ich oczach, że jesteśmy im tak wstrętni, że wiele pracy i smakołyków pochłonie wybaczenie nam tego afrontu. Fika za to szczęśliwa na koloniach u cioci Ewy, może nawet uda się przespać w łóżku... Spytacie pewnie, po co tak się meczymy. Dziś główną rolę gra nasza kuchnia. Nie, żartuję, jest raczej tłem w programie kuchennym. Ale fajne to co się dzieje, podoba mi się bardzo, tylko jak nasz dom mieści tyle osób i sprzętu? Na miły weekend – miła książka. "Baśń o królu Dardanelu" – napisana i zilustrowana przez Janusza Stannego. Reprint wydawnictwa Wytwórnia. 
What do you think about it, I love it, these pictures are splendid. So simple, only with black, but full of shades and shapes ;-) 
Have a beautiful weekend!
---------------------------------------------------
Co myślicie o niej, ja uwielbiam, te proste obrazki tylko w czerni pełne są odcieni i niuansów. Po prostu genialne. Pięknego weekendu Wam życzę!


---------------------------------------------------
Links for today: Kickcan&Conkers' great revelation here, eco friendly jewellery, and beautiful house tour in today's Apartment Therapy
 
Top